Choď na obsah Choď na menu
 


Každá končatina pri svojom pohybe prechádza postupne týmito fázami: odraz, pohyb nad zemou, vznos, došľap, nesenie, podopierania a posúvanie. Spôsoby posunovania sa nazývajú chody koňa. Rozlišujú sa štyri základné chody koňa: krok,klus,cval a trysk.

Krok - je najpomalší a najmenej namáhavý chod koňa.Štvorúderový chod.Krok začína zadnou nohou, pokračuje prednou nohou zhodnej strany a nasleduje zadná a potom predná na opačnej strane. Pohyb prebieha odzadu dopredu a prejavuje sa sínusoidným pohybom pri pohľade zhora.

 

 

Klus- je dvojúderový chod. Pre klus je typický súčasný pohyb diagonálnych končatín v rovnakých fázach pohybu. Protiľahlé dvojice sa striedajú v rovnakých fázach a odraz končatín je taký silný, že telo koňa letí vzduchom a dopadne na opačnú diagonálu.

KLus:  pracovný: jazdec sedí v sedle, päty má dolu, špičky ku koňovi, kolená musí zapierať do sedla,  lýtka mierne dozadu, taktiež musí byť vystretý a musí pracovať s koňom

            Ľahký: jazdec vysedáva na dve doby. V tej prvej prenesie váhu dopredu, a taktiež ako pri pracovnom kluse musí mať päty dolu, špičky ku koňovi kolena tlačiť do sedla, lýtka mierne dozadu, V druhej dobe jazdec ľahko zasadne do sedla.

            Stehenný: jazdec prenesie váhu dopredu, lýtka musí dať dozadu aby mal lepšiu rovnováhu a nepadol do sedla. 

Keď jazdíte bez sedla musíte mať kolená pritlačené pri koňovi, Celá časť od kolena až po špičku má byť uvoľnená, čiže špičky musia byť zvesené smerom dolu. Ja som s tím mala sprva problém, pretože som bola zvykutá, keď sme jazdili so sedlom, v strmeňoch musíte mať päty dolu, čiže tam to je úplne naopak :D ale nakoniec som si zvykla a už mi to niaky problém nerobí. Občas nato zabudnem ale dávam si nato pozor :)

 

 

 

Cval-je súvislý rad skokov, ktoré sa pravidelne opakujú.Trojúderový chod.

 

 

 

Trysk-štvorúderový chod.najrýchlejší

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

kone

(micha, 6. 8. 2013 12:37)

Je to velmi pekne

Re: kone

(Vanda, 30. 1. 2015 14:19)

kone sú nádherné živočíchy

Re: Re: kone

(Olívia, 16. 3. 2015 15:44)

Kone sú nádherné zvieratá.Vanda to si napísala na moje narodeniny kedy som dostala Aragona môjho koňa.

 

 

PortrétPosledné fotografie
Archív

Kalendár
<< december / 2018 >>