Choď na obsah Choď na menu
 


Ako sa kone vyvíjali.

Trvalo približne 55 miliónov rokov, kým sa z najstaršieho predka daného typu vyvinula dnešná čeľaď koňovitých, zastúpená koňmi, somármi a zebrami. Pôvodne ho nazvali Eohippus čiže ,,kôň z čias úsvitu" , keďže žil už v období eocénu (pred 54 mil. rokov); dnes ho voláme Hyracotherium. Tento raný kôň, veľký asi ako zajac, patril k listožravcom. Na prednej nohe mal štyri kopýtkovité prsty, na zadnej iba tri. Žil v lesnatých oblastiach Európy, Severnej Ameriky a východnej Ázie. Postupne, v pribehu miliónov rokov, sa toto malé zvieravyvinulo na trávožravého cicavca, ktorý mal na všetkých končatinách najskôr tri kopýtkovité prsty a neskôr iba jediné kopyto. Zuby listožravých koní, ako napr. Mesohippus a potom aj Parahippus, sa až do vrchného miocénu (pred 20 mil. rokov) vyznačovali nízkymi korunkami. neskôr však začali lesy v Severnej Amerike ustupovať savanám a novému životnému prostrediu sa prispôsobovali aj praveké kone; najprv sa im predĺžili končatiny, takže mohli nielen vyhľadávať pastviny na väčšom území, ale aj utiecť pred mäsožravcami. Takmer súčasne sa im zvýšili aj korunky na zuboch, lebo sa museli prispôsobiť tvrdšej potrave - tráve.Hoci prvým trávožravým koňom bol Merychippus, čoskoro ho nahradil Pliohippus - prvý jednoprstý kôň. Z neho sa počas pleistocénu(asi pred 2 mil. rokov) vyvinul dnešný kôň rodu Equus

 

Štvorprsté Trojprsté Jednoprsté
Hyracotherium Mesohippus Pliohippus
  Parahippus Equus
  Meryhippus  

 

 

__________________________________________________________________________

 

...Equus...

Dnešný kôň domáci (Equus caballus) sa vyvíjal takmer 60 miliónov rokov. Jeho pôvod sa odvodzuje od prakoňa (Eohippus). Z tohto rodu sa v procese evolúcie vyčlenili nielen kone, ale aj príbuzné rody cicavcov  nepárnokopytníkov. Za prvých priamych predkov súčasného koňa sa pokladajú štyri typy koní. Až z nich sa časom sformovaObrázokli súčasné kone.

Malý prapredok koňa - Prakôň Eohippus bol oveľa menší ako súčasný kôň. V kohútiku meral len 35 cm. Namiesto kopýt mal predné končatiny zakončené štyrmi prstami a zadné tromi prstami.

Kôň západný - Equus robustus - Tento kôň, niekedy označovaný aj ako lesný, je takisto predchodcom mnohých súčasných plemien. Pôvodne žil v lesných porastoch severnej Európy. V týchto lokalitách nebol pohyb životne dôležitý. Mal veľké, široké kopytá, uspôsobené na uloženie telesnej hmotnosti pri pohybe na mäkkom podloží. Charakteristická preň bola aj hustá srsť. Dnes ho najviac pripomínajú francúzske, bulonské a bretónske chladnokrvníky, najmä norický kôň.


Kôň orinatálny (tarpan) - Equus ferus - Tento kôň ovplyvnil vznik mnohých plemien. Vďaka jeho nasledovníkovi - arabskému koňovi - má súčasný kôň jemnejšiu hlavu. Pôvodne tarpany vyhynuli, no súčasní chovatelia sa pokúšali o ich opätovné vyšľachtenie, a to práve typu, aký vidíte na obrázku. Kôň orientálny sa vyvíjal v polopúštnych oblastiach Európy a Ázie. Mal pevnú konštitúciu, ktorá mu umožňovala aj ďaleké presuny za potravou.


Kôň Przewalského - kertag - (Equus przewalsku) - Tento kôň je jediným dodnes žijúcim predkom mnohých súčasných plemien. Obýval stepné oblasti strednej Ázie a Európy. Vyznačuje sa pomerne robustnou stavbou tela. Typické preň je aj nápadne vlnité vlásie na chvoste. Od roku 1902 sa obmedzený počet exponátov tohto druhu chová v zajatí (napríklad aj v pražskej zoologickej záhrade, ktorá vedie plemennú knihu Przewalského koní v celosvetovom meradle).

Konečne štvrtým typom je kôň severský alebo nordický (Equus gracilis),  známy skôr pod označe ním pony.
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Wow

(Vikinka, 30. 12. 2010 14:09)

Páááááni tvoja stránka je super a toto bolo super zaujímavé len tak ďalej. :D

 

 

PortrétPosledné fotografie
Archív

Kalendár
<< december / 2018 >>