Choď na obsah Choď na menu
 


kone

21. 1. 2010

ZAČIATKY

 

Učiť sa jazdiť na koni by malo byť kombináciou potešenia a úsilia. Je to úžasný spôsob vychutnávania života v prírode a sledovania okolia, pričom jazda poskytuje aj niečo navyše- prispieva k vašej kondísii a čulosti. Ľudia s prirodzenou atletickosťou, rovnováhou a koordináciou majú výhodu. Nemusíte však byť osobitne silný alebo vyšportovaný, aby ste mohli jazdiť. Spočiatku pravdepodobne ojavíte svaly, o ktorých ste sotva vedeli, že ich máte- čoskoro však začnete pociťovať aj výhody.

 

JAZDENIE NA KONI

Súčasťou ovládania jazdy

 

na koni je aj vypestovanie si istého zmyslu pre koňa. Kone sú poddajné zvieratá a rady urobia, o čo ich požiadate. Dobrý jazdec sa naučí rozumieť znakom, ktoré dáva kôň prostredníctvom svojho správania a temperamentu. Postupne sa naučíte, ako je  najlepšie skombinovať  empatiu a pevnosť, aby ste mohli úspešne zaobchádzať s týmito silnými zvieratami. Jazda na koni môže byť samostatná alebo skupinová, záleží od toho, čo uprednostňujete a aké máte skúsenosti. Kone, aj keď sú dobre cvičené, sú nepredvídateľné, musíte sa preto pripraviť na prekážky vrátane pádov.Dôležitý je kladný postoj. Je toho tak veľa, čo sa treba naučiť- od dávania príkazov a práce s koňom po prijímanie toho, čomu hipológovia hovoria: „ vzostupy a pády športu“ s nemalou dávkou irónie.

 

BEZPEČNÁ JAZDA

Možno sa vám už predtým naskytla príležitosť sedieť na koni, azda na výlete na poníkoch alebo na koni priateľa. Je to zábava, no ak sa rozhodnete viac venovať jazdeniu, je dôležité osvojiť si správne spôsoby a dôvody ukrývajúce sa za nimi. Keď raz začnete samostatne ovládať koňa, musíte si byť vedomý rizík a nástrah, to vás však nemusí odradiť. Bezpešnosť v okolí koní je veľmi dôležitá a nesmie sa nikdy podceniť. Ak sa neučíte správnym spôsobom od začiatku, zistíte, že je založená na zdravom rozume a budete môcť prežívať veľa potešenia bez zbytočných rizík.Hodiny jazdenia môžu byť individuálne alebo skupinové. Prvá lekcia sa bude odvíjať od nasadania a zosadania, spôsobu sedenia v sedle, držania vôdzok a žiadania koňa, aby kráčal vpred, zabočil sa a zastavil. Malo by to byť v ohradenom priestore, ktorý sa nazýva jazdiareň alebo manéž. Naučíte sa aj to, sko si nastaviť strmene na správnu dĺžku a upevniť podbrušník. Tieto základy nie sie sú veľmi vzrušujúce, ale sú nevyhnutné, a dobrý inštruktor čo najskôr zaradí do výučby nejaké aktivity, aby bola hodina zaujímavejšia. Ak je toto vaše prvé stretnutie s koňom zblízka, pocit sedu obkročmo v sedle môže byť radostný, ale aj zastrašujúci. Čoskoro zistíte zmysel výučby v riadenom prostredí. Pri troche trpezlivosti nebude dlho trvať, kým budete môcť vychutnávať veľkolepú prírodu zo sedla, pričom základná jazdecká zručnosť vám pomôže umocniť tento zážitok čo najviac.

 

ZLEPŠOVANIE ROVNOVÁHY

Hodiny jazdy na lonži vám umožnia

jazdiť bezpečne bez oťaží a strmeňov.

Môžete sa sústrediť na svoju polohu a

Naučiť sa pohybovať s pohybmi koňa,

kým ho riadi niekto iný. To vám pomôže

získať sebaistotu v rovnováhe namiesto

toho, aby dte viseli na papuli koňa, a pri-

praví vás na jazdenie mimo obmedzení

jazdiarne.

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

pre sofiku

(wewi, 24. 9. 2011 12:38)

odpises PLS

haloooooooooo

(wewi, 24. 9. 2011 12:37)

odpises PLS

pre sofiku

(wewi, 22. 8. 2011 12:01)

ties som cvalala staram sa o ne a kona budes mat??? please daj cislo a neboj milujem kone a chcem si o tom z niekim pokecat ak hej tak dik cau

pre wewi

(sofika, 21. 8. 2011 19:56)

ahoj wewi ja milujem konea viem aj cvalat co vsetko vies uz aj ty

Superrrrrrr

(Dominika Mikušková, 30. 8. 2010 17:46)

SUPER STRANKA. AJ TI MAS RADA KONE JA ICH ZBOZNUJEM.

ahoj

(domca, 18. 5. 2010 21:35)

pekna stranka ale ja nesom velmi na kone 

 

PortrétPosledné fotografie
Archív

Kalendár
<< december / 2018 >>