Choď na obsah Choď na menu
 


Zaobchádzanie s koňom.

Ku koňovi sa vždy približujem spredu v miernom uhle od stredu hlavy a vždy tak, aby som videla jeho celé telo. Koňa vždy oslovím. Dôležité je, aby ma kôň zreteľne počul. Keď sa dostanem do jeho blízkosti, natiahnem ruku a dám mu ju oňuchať. Pohladkám koňa po krku. Bezprostredný kontakt je pre koňa veľmi príjemný a navyše môže upevniť vzájomnú dôveru. Zároveň však dám zvieraťu najavo že sa ho nebojím.

Vodenie koňa na ohlávke

Keď vediem koníka tak kráčam na úrovni pleca koňa. Ak by som bola príliš vpredu, ťahala by som ho za sebou a mohol by sa vzpínať. Musím byť stále v strehu a všímať si jeho pohyb.

Vyháňanie koňa  na pastvinu

Vždy stojím medzi koňom a vrátami, aby som nimi mohla dobre a ľahko manipulovať. Kým ich poriadne nezavriem a nezabezpečím, držím koňa veľmi pevne. Vráta musím otvoriť tak, aby som mohla s koňom pohodlne prejsť. Pri vedení koňovi nikdy nedovolím, aby ma tlačil, alebo ťahal. Pri vstupe na pastvinu koňa pevne držím, kým zatvorím vráta. Kone sa vždy tešia na pastvinu, lebo majú radi voľnosť a pohyb.

Potrava a kŕmenie koní.

Prirodzením krmivom koní je tráva. Trávy ako lipnica a timotejka  predstavujú kvalitné krmivo a kone ich rady vyhľadávajú. Obľubujú  aj púpavu a ďatelinu. Bodliaky a pŕhľava sú nevhodné rastliny pre kone. Bodliak môže poraniť sliznicu, pŕhľava spôsobuje drobné popálenie papule. Seno je najvhodnejšie doplnkové krmivo. Dávame len kvalitné seno, ktoré je hnedozelené, a sladko vonia. Kone obľubujú granule, ovos, ľan, mrkvu a jabĺčka. Kone sa majú kŕmiť pravidelne. Počas kŕmenia ich nevyrušujem. Koník musí mať vždy dostatok čerstvej vody. Vedľa žľabu na krmivo dávame soľ.

Potreby na čistenie koňa.

Kovový česák: KOvový česák slúži na odstraňovanie zachnutého blata na srsti alebo niakej nečistoty. Kefy: mäkká: Používa sa predovšetkým na odstraňovanie prachu a lupín zo srsti koní, TVRDÁ: používa sa na očistenie zaschnutého blata z nôh prípadne srsti. Gumové česáky: Slúžia na odstraňovanie nečistoty (zaschnutého blata) najmä zo srstí koní chovaných na pastvisku, alebo niektoré slúžia aj na čistenie prachu na kefách Ryžiak: Ryžiakom vyčesávame hrivu alebo chvost koňa. Čistič kopýt – šparák: Čistič kopýt je nevyhnutná pomôcka na istenie kopýt. Špongie: Jednu používame na čistenie okolia nozdier a papule, Olej na kopytá: Olej nanášame až na dôkladne očistné a suché kopyto. Pri čistení používam hlavne kefy, gumové česáky a čistič kopýt.

Čistenie koní.

Koňa uviažem.  Postavím sa mu ku krku čelom k chvostu. Celý krk a telo mu ľahko pretriem tvrdou kefou. Okrem hlavy. Potom vezmem do jednej ruky mäkkú kefu a do druhej kovový česák. Koňa očistím po celom tele a pri tom tlačím na kefu, aby sa dostala cez srsť až na kožu. Pred očistou hlavy položím česák na zem a koňa odviažem, aby sa neťahal dozadu. Držím ho za nos a mäkkou kefou mu jemne očistím hlavu. Znova ho uviažem. Hrivu prehodím na druhú stranu krku. Odkrytú kožu čistím mäkkou kefou. Ryžiakom sčešem hrivu v pramienkoch späť. Postavím sa na jednu stranu. Od zadku začnem najspodnejšou vrstvou a chvost postupne kefujem  až po koreň. Potom špongiou a teplou vodou utriem oči, nos a pysky. Nakoniec, ak má kôň vysušené kopytá, každé kopyto natriem znútra a z vonka olejom.

 

Zdravie a prvá pomoc

Zdravý koník je čulý a spokojný. Má jasné a čisté oči a len čo začuje nejaký zvuk, nastraží ušnice a zastrihá. Nemal by byť veľmi chudý, ale ani taký tučný, aby sa ledva hýbal a lapal dych. Srsť by mal mať po vyčistení hladkú a lesklú.

Chorý koník má: spustenú hlavu, srsť bez lesku, potí sa a trasie, nechutí mu žrať.

Asi pred polrokom nám v stajni ochorela Grácia ktorá krívala. Ošetrovateľ jej natieral boľavé miesto mastičkou Phenybutazon, ktorá sa používa pri opuchoch a bolestivých zápaloch. Liečenie trvalo tri mesiace. Za toto obdobie liečenia bola len v stajni, aby sa vyliečila.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: Otázka

(Sanny, 1. 1. 2015 19:50)

Kobylu určite

Re: Otázka

(Názor, 8. 1. 2016 23:47)

Ale veď to záleží od jednotlivého kona. Chcem tym povedat, ze kazdy kon je predsa iny a jedinecny. Zalezi tiez na tebe a tvojich skusenistiach, do coho sa pustis. Ludia si automaticky myslia, ze ked je niekde kobylka, musí byt len milá, vhodna pre deti, citlivá duchaplna a ja neviem aká ešte dobrá... :) A keď sa povie, že si ide niekto kupovať žrebca, musí byť náladový až agresívny,zlý... Kone sú véééľmi podobné ľuďom :). Tiež maju povahu.. Ale veľmi veľkú ulohu tu hrá aj minulost.. A ci nie :) ... Starala som sa o zrebca, pri ktorom ludia pochopili, to co sa tu snazim povedat. Bol pohodový, čo by povedalo málo ludi na prvy pohlad.. (Bol k tomu plemennym) Poznám majitelku kobyly, ktorá je presnym opakom toho, čo som o ,,predstavách o kobylách" uviedla vyžšie.. Každý kôn je iny, origibalny. Existuju iste ,,svinky" - pardon za vyraz, myslim tym koniky, ktore mierne manipuluhu s clovekom (myslene v dobrom), a su tu tiez flegmoskovia, podla mna stvireny fo jazdeckych skol a pre deti :) (s vyberom spravneho kona ti urcite pomoze trener, alebo predajca-ak natrafis na toho dobreho, co nechce predat stoj co stoj :D ) Ale skus sa opyat odbornikov.. Ty ti urcite poradia ;)

Neposlušné kone

(Kristin, 17. 7. 2015 18:51)

Ahoj.Idem sa starať o dvojicu koní (dve kobyly), ktorým nebol venovaní skoro nijaký čas, a tak sú teraz také aké sú - ledva ich dám na ohlávku a vyčistím. Prosím ťa, je nejaký spôsob ako by sa ich dalo vychovať, pretože by som na nich niekedy aj chcela jazdiť. Ak máš nejakú skúsenosť s neposlušnými koňmi, alebo vieš ako na ne, nenapísala by si o tom článok? :) Ďakujem :)

kone

(Káťa , 12. 7. 2015 20:57)

Ahojte. Stránka sa mi veľmi páči. Chcem sa Vás na niečo opýtať. Poraďte mi anglický plnokrvník alebo slovenský teplokrvník.
Ďakujem

ma to chybu

(lele, 17. 5. 2015 15:33)

ma to jedinu chybu lebo to nieje zobrazene
lepsie raz vidiet nez sto razy citat

wow

(sasenka, 10. 4. 2015 16:10)

Veľmi dobre rady

kone

(terezka korgova, 12. 2. 2015 10:51)

To je super že máš rada kone.

len sa ta chcem spytat

(3333333333333 , 7. 1. 2015 22:38)

Len sa ta chcem spytat na par dolezitych otazok atd. Aky je tvoj e mail? Prosiim potrebujem pomoc dik...... :D

dakujem

(vaneska, 3. 1. 2015 23:56)

Ahojte chcem si kupit konika ale az budem mat niake skusenosti.
A prave tato stranka mi poriadne pomohla sa dostat dalej k cielu . Dakujem

otazka

(veronika, 2. 1. 2015 20:55)

A aky olej to pouzivate? Klasicky? Ci niaky special.

Moj vstah ku konom

(Sanny, 1. 1. 2015 19:49)

Kone mam od 7 rokov milujem ich.Moje kone majú plemená Anglický plnokrvník.Volajú sa Luky a Zorka. Luky je hnedý a Zorka bielo čierna.Zorka a Luky sú teraz huňatý.

moj kon

(lucia, 20. 6. 2014 19:10)

dik za rady :-)

kone

(Soňa, 6. 5. 2014 20:25)

Kone sú nádherné zvieratá. Ďakujem ti za radu lebo možno dostanem koňa.

Re:Kone

(Tina, 23. 4. 2014 16:44)

Velmi ti dakujem za radu chcela som ist jazdit a upevnila si moju doveru v kona a dala mi aj nejake rady
Ďík

Re: Re:Kone

(Adminka, 5. 5. 2014 17:48)

kone sú veľmi krásna záľuba :) ja keby som nebola pri nich, tak by som nezažívala také pocity šťastia :)

Otázka

(Natália K., 27. 4. 2014 17:39)

Ahoj. Tvoja stránka sa mi veľmi páči. Chcem si so sestrou kúpiť koňa. Všetko čo tu je už viem, len sa chcem opýtať, čo všetko by malo byť v stajni 148cm KHT poníka, aká by mala byť veľká a aký minimálny by mal byť výbeh pre koňa. Mala by som ho v lese s tým, že by som s ním chodila každý deň na 3 hodinovú prechádzku. :) Predom ďakujem za radu.

Re: Otázka

(Adminka, 5. 5. 2014 17:46)

no tak predovšetkým by mu trebalo priestrannejší box v ktorom by sa mohol hýbať. Najlepší spôsob je zaviesť v stajni napájačky na vodu :) nech ju majú koníky vždy k dispozícií nejaké to miesto na odklad sediel, úzd a pod. taktiež je potrebné nejaké to miesto pre seno :) pokiaľ budete s koníkom chodievať denne von tak stačí mu aj menší výbeh, kde by sa mohol hlavne dobre napásť :)

Správa

(Tatiana Ľochova, 1. 4. 2014 18:13)

Ahojte, môj dedo chce zlepšiť stajňu, a kúpiť koňa lebo keď bol ešte malý mali doma koňa ,takže sa naozaj vie postarať o kobylu alebo o koňa a taká to informácia mu zlepši pamäť ,lebo možno aj na niečo už zabudol.
PS. Od malička som chcela mať koňa alebo kobylu.

super stranka

(natalia, 13. 12. 2013 19:13)

velmi dobra stranka ja si myslim ze ja by som to takto nevedela napisat

szeremleiová

(kitti, 12. 11. 2013 17:53)

kkkkkkooooonnnnnnnneeeeeeee

lúbim love 

 

PortrétPosledné fotografie
Archív

Kalendár
<< november / 2018 >>