Choď na obsah Choď na menu
 


Zaobchádzanie s koňom.

Ku koňovi sa vždy približujem spredu v miernom uhle od stredu hlavy a vždy tak, aby som videla jeho celé telo. Koňa vždy oslovím. Dôležité je, aby ma kôň zreteľne počul. Keď sa dostanem do jeho blízkosti, natiahnem ruku a dám mu ju oňuchať. Pohladkám koňa po krku. Bezprostredný kontakt je pre koňa veľmi príjemný a navyše môže upevniť vzájomnú dôveru. Zároveň však dám zvieraťu najavo že sa ho nebojím.

Vodenie koňa na ohlávke

Keď vediem koníka tak kráčam na úrovni pleca koňa. Ak by som bola príliš vpredu, ťahala by som ho za sebou a mohol by sa vzpínať. Musím byť stále v strehu a všímať si jeho pohyb.

Vyháňanie koňa  na pastvinu

Vždy stojím medzi koňom a vrátami, aby som nimi mohla dobre a ľahko manipulovať. Kým ich poriadne nezavriem a nezabezpečím, držím koňa veľmi pevne. Vráta musím otvoriť tak, aby som mohla s koňom pohodlne prejsť. Pri vedení koňovi nikdy nedovolím, aby ma tlačil, alebo ťahal. Pri vstupe na pastvinu koňa pevne držím, kým zatvorím vráta. Kone sa vždy tešia na pastvinu, lebo majú radi voľnosť a pohyb.

Potrava a kŕmenie koní.

Prirodzením krmivom koní je tráva. Trávy ako lipnica a timotejka  predstavujú kvalitné krmivo a kone ich rady vyhľadávajú. Obľubujú  aj púpavu a ďatelinu. Bodliaky a pŕhľava sú nevhodné rastliny pre kone. Bodliak môže poraniť sliznicu, pŕhľava spôsobuje drobné popálenie papule. Seno je najvhodnejšie doplnkové krmivo. Dávame len kvalitné seno, ktoré je hnedozelené, a sladko vonia. Kone obľubujú granule, ovos, ľan, mrkvu a jabĺčka. Kone sa majú kŕmiť pravidelne. Počas kŕmenia ich nevyrušujem. Koník musí mať vždy dostatok čerstvej vody. Vedľa žľabu na krmivo dávame soľ.

Potreby na čistenie koňa.

Kovový česák: KOvový česák slúži na odstraňovanie zachnutého blata na srsti alebo niakej nečistoty. Kefy: mäkká: Používa sa predovšetkým na odstraňovanie prachu a lupín zo srsti koní, TVRDÁ: používa sa na očistenie zaschnutého blata z nôh prípadne srsti. Gumové česáky: Slúžia na odstraňovanie nečistoty (zaschnutého blata) najmä zo srstí koní chovaných na pastvisku, alebo niektoré slúžia aj na čistenie prachu na kefách Ryžiak: Ryžiakom vyčesávame hrivu alebo chvost koňa. Čistič kopýt – šparák: Čistič kopýt je nevyhnutná pomôcka na istenie kopýt. Špongie: Jednu používame na čistenie okolia nozdier a papule, Olej na kopytá: Olej nanášame až na dôkladne očistné a suché kopyto. Pri čistení používam hlavne kefy, gumové česáky a čistič kopýt.

Čistenie koní.

Koňa uviažem.  Postavím sa mu ku krku čelom k chvostu. Celý krk a telo mu ľahko pretriem tvrdou kefou. Okrem hlavy. Potom vezmem do jednej ruky mäkkú kefu a do druhej kovový česák. Koňa očistím po celom tele a pri tom tlačím na kefu, aby sa dostala cez srsť až na kožu. Pred očistou hlavy položím česák na zem a koňa odviažem, aby sa neťahal dozadu. Držím ho za nos a mäkkou kefou mu jemne očistím hlavu. Znova ho uviažem. Hrivu prehodím na druhú stranu krku. Odkrytú kožu čistím mäkkou kefou. Ryžiakom sčešem hrivu v pramienkoch späť. Postavím sa na jednu stranu. Od zadku začnem najspodnejšou vrstvou a chvost postupne kefujem  až po koreň. Potom špongiou a teplou vodou utriem oči, nos a pysky. Nakoniec, ak má kôň vysušené kopytá, každé kopyto natriem znútra a z vonka olejom.

 

Zdravie a prvá pomoc

Zdravý koník je čulý a spokojný. Má jasné a čisté oči a len čo začuje nejaký zvuk, nastraží ušnice a zastrihá. Nemal by byť veľmi chudý, ale ani taký tučný, aby sa ledva hýbal a lapal dych. Srsť by mal mať po vyčistení hladkú a lesklú.

Chorý koník má: spustenú hlavu, srsť bez lesku, potí sa a trasie, nechutí mu žrať.

Asi pred polrokom nám v stajni ochorela Grácia ktorá krívala. Ošetrovateľ jej natieral boľavé miesto mastičkou Phenybutazon, ktorá sa používa pri opuchoch a bolestivých zápaloch. Liečenie trvalo tri mesiace. Za toto obdobie liečenia bola len v stajni, aby sa vyliečila.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Ohh

(Deby, 19. 3. 2011 16:32)

Pekná stránka :) ale máš tam jednu blbosť napísanú ... JE aj kovové žbidlo .... a koníky sa tým čistie je to určené na zaschnuté blato a špina ktorú mäkkým žbidlom dole proste nedáš ... mäkké je pre kone veľmi príjemné ako pre náš masáž, slúži aj na dobré prekrvenie organizmu takže iba to ma tak trošku prekvapilo ... inak pekná stránka ;)

Re: Ohh

(Adminka, 6. 11. 2013 14:16)

hey, hey :) už to mám opravené :)

prosim

(Ninka, 4. 9. 2013 19:44)

Prosim napíšeš sem také že ako a čo sa používa na natieranie kopýt a pod... Prosím :-D A je to úžasná stránka :-D

Re: prosim

(Adminka, 6. 11. 2013 14:04)

jasné, už sa na tom pracuje ;)

Re: prosim

(Adminka, 6. 11. 2013 14:08)

inač na natieranie kopýt sa používa štetec, myslím že potom tam už je všetko napísané ;)

Starostlivosť o kone

(Mel, 12. 7. 2013 12:53)

Veľmi sa mi táto stránka páči aj ako o koňoch veľa vieš :) Je to pekné... Cez toto leto sa chystám učiť jazdiť s mojimi kamarátkami a pozerala som si na webe niečo o starostlivosti o kone.. Prvé čo mi našlo bola tvoja stránka :) Je skvelá :)

pravda

((:(:(:, 24. 3. 2011 21:10)

život je aj o blbostiach

Ohh

(Deby, 19. 3. 2011 16:32)

Pekná stránka :) ale máš tam jednu blbosť napísanú ... JE aj kovové žbidlo .... a koníky sa tým čistie je to určené na zaschnuté blato a špina ktorú mäkkým žbidlom dole proste nedáš ... mäkké je pre kone veľmi príjemné ako pre náš masáž, slúži aj na dobré prekrvenie organizmu takže iba to ma tak trošku prekvapilo ... inak pekná stránka ;)

milujem kone od mala

(kkkkkkkkkkkkkk, 25. 10. 2010 20:09)

ja milujem kone uz od mala a ja chcem a chcem mat kona uz doma ale nemame cas na ne chodit lebo aj moja maminka nechce a chcem si zazit svoj sen tak dufam ze vsetci ktori tu pisali boli jazdit na konoch

Kone

(Natália Oravcová , 20. 9. 2010 21:37)

Veľmi sa mi páči ten referát o koňoch pomerne veľa vecí vieš o koňoch . A to je dobre páči sa mi to a veľmi .

kone

(nika, 16. 6. 2010 16:27)

strasne milujem kone je to moje naj yvira

pekné

(helenka, 24. 2. 2010 19:55)

Táto stránka je veľmi pekná dominika a ja takisto od malicka milujem kone.su to krasne zvieratá.kone su nadherne tato stranka je pekna a ja sa od nej učim.


PS:pozdrav odo mňa koníky!! :D 

 

PortrétPosledné fotografie
Archív

Kalendár
<< december / 2018 >>